Zdrowy sen jest warunkiem satysfakcjonującego życia z wystarczającą ilością energii i dobrym nastrojem. Ale jak można osiągnąć zdrowy sen? To pytanie wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Przeciwnie. Wystarczy do tego odpowiednio dobrane łóżko. Nie, to nie jest tylko mebel. W łóżku spędzamy jedną trzecią życia, a dobry sen wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, a także regeneruje do 90% naszych sił psychicznych i fizycznych. Wręcz przeciwnie, zły sen może powodować wiele dolegliwości, chorób i syndromów.
To powody, dla których warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego łóżka. Nie należy zapominać, że tego mebla nie kupuje się na jeden dzień i lecz na dłuższy okres czasu. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd łóżka, ale także wysokiej jakości materac i ramę łóżka. Podpowiemy, jak wybrać odpowiednie łóżko i na jakie cechy zwrócić uwagę.
Jaki materiał łóżka wybrać ?
Łóżko definiuje materiał, z którego jest wykonane, i na tej podstawie można odróżnić dobre łóżko od złego. Co sprawia, że łóżko jest złe, pytasz? Najczęściej jest wykonany z płyty wiórowej i elementów z tworzyw sztucznych. Chociaż te łóżka są bardzo przystępne cenowo, często się rozpadają, skrzypią i uwalniają kleje, które mogą być toksyczne. Wręcz przeciwnie, najlepsze łóżka to Łóżko Dębowe , łóżka drewniane, metalowe i łóżka tapicerowane.
Łóżka drewniane lub łóżka z litego drewna
Lite drewno od wielu lat jest tradycyjnym materiałem do produkcji łóżek i ma wiele zalet. Można nadać mu niezliczoną ilość form, dzięki czemu z pewnością trafi w gust każdej osoby. Jej drugą zaletą jest to, że dobrze się prezentuje, jest przyjemna dla oka, ciepła i naturalna.
Łóżka drewniane lub łóżka z litego drewna najczęściej wykonane są z buku, dębu – twardego gatunku drewna, co sprawia, że są bardzo trwałe i posłużą przez długi czas. Ponadto twardość drewna gwarantuje absolutną stabilność łóżka i nie skrzypi. Ponadto eksperci zgodnie twierdzą, że najbardziej odpowiednim rozwiązaniem są łóżka drewniane.
Łóżka drewniane ich plusy i minusy:
+ wygląda dobrze
+ naturalny
+ wytrzymały i stabilny
+ nie skrzypi
+ najtrwalszy
– wielka waga
Łóżka metalowe
Łóżka metalowe to trend ostatnich lat i doskonale wpasowują się w nowoczesne wnętrza. Popularne są głównie ze względu na swój wygląd, ale naprawdę wysokiej jakości łóżka metalowe są absolutnie stabilne i nie skrzypią, a do tego są oczywiście droższe od klasycznych łóżek metalowych. Dlatego przy zakupie należy zachować ostrożność przy wyborze odpowiedniego producenta.
Łóżka metalowe ich plusy i minusy:
+ nowoczesny wygląd
– droższe
– często skrzypią
Łóżka tapicerowane
Łóżka tapicerowane są dosłownie wiecznie zielonym gigantem i można powiedzieć, że są nieśmiertelne. Wiele osób nie pozwala sobie na ich użycie, ponieważ są znane ze swojej jakości i wzornictwa, ale są też poszukiwane, ponieważ oferują niesamowicie szeroką gamę opcji – rozmiar, tkaninę i kolor tapicerki, kolor i rodzaj drewna. Łóżka tapicerowane w zasadzie łączą w sobie zalety łóżek drewnianych i tapicerowanych. Solidna drewniana konstrukcja ramy łóżka z wybranego przez Ciebie drewna połączona jest z przyjemnym miękkim tapicerowanym wezgłowiem.
Łóżka tapicerowane ich plusy i minusy:
+ stylowy design
+ możliwość łączenia różnych rodzajów drewna i tapicerki
+ solidna konstrukcja
+ miękki zagłówek
– czasami problem z czyszczeniem
Rozmiar łóżka
Komfort łóżka zależy nie tylko od materaca, ale także od wielkości łóżka. Wygodne łóżko musi być odpowiednio duże, a dla przyjemnego snu powinno mieć długość obliczoną według wzoru: wzrost osoby 25 cm, szerokość od 90 do 100 cm. W przypadku łóżka podwójnego zalecane jest od 180 do 200 cm.
Oczywiście nie należy zapominać o wysokości łóżka, z której będzie łatwo wstać i nie powinna być niższa niż 25 cm, ale norma to 45 do 50 cm. Starszym i mniej mobilnym osobom lepiej będzie wstać z jeszcze wyższego łóżka na wysokości 60 cm.
Dlaczego warto wybrać łóżko z nogami?
W nocy pocimy się około półtora litra potu i jest to jeden z głównych powodów, dla których warto wybrać łóżko z nogami. Dzięki nóżkom materac jest wentylowany od góry i od dołu, a jeszcze lepiej jeśli posiada zdejmowany pokrowiec. Z łatwością zdejmiesz pokrowiec z materaca, wyprasz go i łatwiej utrzymasz higienę materaca.
Dlaczego warto wybrać łóżko z wezgłowiem i bokami?
Boki i wezgłowie łóżka to tak naprawdę rama łóżka, w której przechowywane są listwy i materace. Ich zadaniem jest zapewnienie, że materac się nie przesuwa, a Ty nie spadniesz z łóżka. Dlatego komody najczęściej dawane są do łóżek dziecięcych, jednak w przypadku łóżek dla dorosłych stanowią raczej wyjątek. Jeśli chodzi o wezgłowie, to jego podstawową rolą jest ochrona przed przeciągami, ale można się o niego oprzeć podczas czytania, ma to efekt estetyczny, a poduszka nie opada dzięki niemu.
Cena łóżka
Jak wszystko, cena łóżka zależy od wielu czynników, a najczęściej jest to materiał i design. Łóżka z miękkiego drewna – świerkowego i sosnowego – są tańsze, a łóżka z twardszego drewna – brzozowego, dębowego i bukowego – droższe. Warto też sprawdzić, czy rama łóżka lub materac są wliczone w cenę łóżka.
Dodatkowe informacje, które pomogą Ci
Który stelaż pasuje do mojego łóżka?
Wybór stelaża pod materac to chyba najtrudniejszy krok przy urządzaniu sypialni, ponieważ nie wszystkie listwy pasują pod każdy materac. Główną funkcją kratki jest trzymanie materaca tak, aby nie spadł na ziemię oraz zapewnienie komfortu. Istnieją dwa rodzaje rusztów, ruszty stałe i lamelowe, podczas gdy niektóre lamelki można pozycjonować, dzięki czemu można je regulować i pochylać pod różnymi kątami.
Podstawowa rada dotycząca stelaża jest taka, aby materac sprężynowy kłaść na twardym stelażu, a materace piankowe lub warstwowe na stelażu listwowym. Największą popularnością cieszą się stelaże lamelowe, ponieważ przyjemnie sprężynują i gwarantują doskonałą wentylację. Ruszt regulowany polecamy osobom starszym lub osobom, które od dłuższego czasu leżą.
Gdzie ustawić łóżko?
Właściwe ustawienie łóżka może być czasem prawdziwą sztuką, ale mamy dla Ciebie prostą radę. Tak więc podstawowa rada jest taka, że łóżka nie należy ustawiać w pobliżu okna ani w przeciągu. Najlepiej będzie, jeśli ustawisz je naprzeciwko drzwi, ale za wezgłowiem łóżka powinna znajdować się ściana i co najmniej 80 cm z obu stron, aby zapewnić wygodne przejście. Podobnie odległość między łóżkiem a meblami, na przykład szafą, powinna wynosić co najmniej 1 do 1,20 metra, aby zapewnić wygodne otwieranie drzwi.
Jesteśmy głęboko przekonani, że nasze rady i wskazówki pomogły Ci w wyborze odpowiedniego łóżka dla Ciebie i Twojego zdrowego snu. Jeśli nie chciałeś nowego, ale czytając ten artykuł zdałeś sobie sprawę, że nowe łóżko też by Ci odpowiadało, przejrzyj naszą ofertę łóżek.