Meble to ważny element każdego domu, mieszkania czy biura. Powinna jednak pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale również spełniać rolę dekoracyjną i estetyczną oraz dodawać wnętrzu elegancji. Na przestrzeni lat nastąpił ogromny rozwój technologii. Dzisiejsze metody produkcji mebli znacznie różnią się od technik obróbki drewna z przeszłości.
W każdym kraju rozwój przemysłu meblarskiego przebiegał inaczej. Preferowane style sprawiły, że do tworzenia mebli używano różnych rodzajów i gatunków drewna, a później także materiałów sztucznych. Ich kontrast można zaobserwować porównując styl Ludwika XV, który we Francji był symbolem ekstrawagancji, bogactwa i luksusu, z produkowanymi dzisiaj meblami, w których z kolei dominuje prostota i praktyczność.
Pierwsze meble
Pierwsze meble wykonywano ręcznie za pomocą strugarki. Zręczne ręce stolarza i bardzo dobra wyobraźnia przestrzenna pozwoliły na stworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Pierwsze meble, które powstały, miały przede wszystkim być praktyczne. Później wzięto również pod uwagę odpowiedni projekt, który również powinien być ładny i elegancki. Dobry stolarz potrafił wyczarować niesamowite szafki, stoły czy krzesła do jadalni z porządnego kawałka drewna. A wszystko to z doskonałą precyzją i dokładnością. Rzadką rzeczą było to, że każdy mebel był niepowtarzalny i nie wyprodukowano dwóch identycznych stołów czy szafek.
Rozwój ludzkości i mebli
Wraz z rozwojem ludzkości rozwijał się również przemysł meblarski. Więcej uwagi poświęcono materiałowi produkcyjnemu i łatwiej poszukiwano dobrej jakości drewna. Dzięki różnym kształtom, kolorom i ozdobnikom nastąpiła wielka przerwa i poszukiwano nowych pomysłów, aby umożliwić postęp w tej dziedzinie. Postęp technologiczny później stymulował otwieranie fabryk mebli na skalę międzynarodową. Meble były produkowane masowo. Standardowe i typowe szafy, zestawy meblowe, sofy i fotele powstały jakby dla kaprysu. W Polsce na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku powstawały nowoczesne meble lakierowane na wysoki połysk z płyty wiórowej. Dzięki montażowi za pomocą kleju i wkrętów były bardzo trwałe. W tamtych latach był to hit, o którym marzyła większość Polaków.
Przemysł meblarski
W tym czasie przemysł meblarski znacznie się rozwinął. W zadziwiającym tempie powstawały nowe przedsiębiorstwa produkcyjne. Wielu z nich do dziś produkuje drewniane meble i są pionierami w dziedzinie nowych technologii. Nowoczesne frezarki CNC w połączeniu z rzadkim rzemiosłem, jakim jest stolarstwo, pozwalają tworzyć niesamowite arcydzieła, które są trwałe, stylowe i atrakcyjne wizualnie.
Jednak coraz więcej jest też małych firm, jedno- lub dwuosobowych, zajmujących się produkcją mebli. W takich małych przedsiębiorstwach każdy mebel, każda drewniana komoda powstaje z wielką pedanterią i precyzją. Nie są produkowane masowo z kiepskiej jakości desek czy fornirów, które po kilku miesiącach użytkowania nadają się tylko do piwnicy lub domku letniskowego. Ich dębowe meble są bardzo trwałe, a wykonane na zamówienie z pewnością będą ozdobą każdego domu.
Seryjna produkcja mebli drewnianych
Masowo produkowane meble drewniane, które można montować osobno, są zwykle wykonane z mniejszą precyzją, a jakość użytych materiałów często odbiega nieco od standardu. Z tych powodów ich żywotność jest krótsza niż mebli wykonanych w profesjonalnym warsztacie stolarskim. Nie bez znaczenia są jednak również metody obróbki drewna, które gwarantują coraz wyższą jakość finalnego produktu. Nowoczesne szlifierki potrafią idealnie wygładzić powierzchnię, dzięki czemu linie i rysunek poszczególnych desek są idealnie piękne. Czasami wszystkie szafki, komody i fotele były malowane ręcznie, dziś firmy produkcyjne używają maszyn malarskich. Lakierowane meble suszone są w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach wyposażonych w lampy UV. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie idealnego połysku bez smug i zacieków. Mebel montowany jest za pomocą śrub, dzięki czemu można go złożyć i rozłożyć w zależności od potrzeb.
Na przestrzeni lat sposób wytwarzania mebli znacznie się zmienił. Znaczący przełom nastąpił nie tylko w samym procesie, który umożliwia tworzenie różnych skomplikowanych kształtów, ale także w stylistyce i wzornictwie poszczególnych produktów.
Postęp i stale zmieniająca się moda zawsze będą przynosić nowe trendy do branży meblarskiej, a produkcja mebli z pewnością będzie coraz bardziej dostosowywać się do potrzeb i oczekiwań użytkowników.